Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin Tokio 2011
07-11-2011

W dniach 3-6 listopada odbyły się X Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin. Był to najbardziej prestiżowy turniej karate na świecie rozgrywany w czteroletnim cyklu olimpijskim. Wśród 1039 uczestników wzięła udział 29 osobowa reprezentacja Polski.

Najliczniejszą reprezentację z polskich klubów stanowiła czwórka zawodników Klubu Sportów Walki KYOKSUHIN. Zawody zostały zorganizowane przez najsilniejszą światową organizację karate – International Karate Organization (IKO). Emocjonujące walki i wyśmienity poziom turnieju każdego dnia oglądał komplet publiczności w największej tokijskiej hali Tokyo Gym.

Dla KSW KYOKUSHIN doskonale przepracowany okres przygotowawczy przyniósł oczekiwane efekty, gdyż wszyscy zawodnicy wygrywali swoje pierwsze walki eliminacyjne. Jacek Dąbrowski wygrał zdecydowanie 2 swoje pierwsze walki z zawodnikami z Kanady i Nowej Zelandii. Dominika Dąbrowska pokonała silną Rosjankę umiejętnie trafiając przeciwniczkę techniką okrężną w głowę pod koniec walki. Niestety w walkach o medale Jacek i Dominika przegrali swoje walki po dogrywkach ulegając nieznacznie reprezentantom Ukrainy i Japonii. Obydwoje zajęli miejsca w strefie 5-8.

Katarzyna Sieradzka w kolejnym dniu turnieju trafiła na faworytkę gospodarzy. Kasia atakowała Japonkę z ogromną determinacją. Przez większą cześć pojedynku miała zdecydowaną przewagę. Pod koniec walki przeciwniczka wykonała nieprzepisową technikę, która miała ogromny wpływ na dalszą część walki. Japonka otrzymała ostrzeżenie, a sędziowie po przerwie kontynuowali walkę, która do końca toczyła się z delikatną przewagą Japonki.

W prestiżowej kategorii otwartej mężczyzn wzięło udział 192 zawodników. Wśród sześciu Polaków wystąpił Marcin Sieradzki. Podczas pierwszych dwóch dni turnieju Marcin zdecydowanie pokonał zawodników z Australii i Hiszpanii. W kolejnej rundzie wyrównanie walczył z utytułowanym Japończykiem – Mistrzem Świata w kategorii do 90 kg Kentaro Tanaką. Tym razem górą był zawodnik gospodarzy i Marcin zakończył turniej wśród sześćdziesięciu czterech najlepszych zawodników na Świecie.

Mistrzem Świata w kategorii open mężczyzn został Rosjanin Tariel Nikoleishvili, a tytuł wicemistrza Świata zdobył utytułowany zawodnik formuły K-1, Brazylijczyk Everton Teixeira. W kategorii otwartej kobiet zwyciężyła Rosjanka Anastasia Khripunova.